İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Böcek İlaçlama Yöntemleri Nelerdir

jel-ilaclamaBöcek İlaçlama Yöntemleri Nelerdir

Bilindiği gibi insan sağlığını tehdit eden çevreye zararlı ve aynı zamanda bir çok hastalığı bünyesinde bulunduran böcekler ile mücadele gereksinimdir. Böcek ilaçlama yapılırken çeşitli yöntemler kullanılır bu konuda uzmanların belirlediği karşılaşılan soruna bağlı en etkili yöntemi uygulamaktadırlar. Bunlar sıvı ilaçlama(kokulu ilaçlama ve kokusuz ilaçlama) jel ilaçlama ulv cihazı ilaçlama ve termal flog cihazı ile ilaçlama gibi yöntemler kullanılır.

Sıvı böcek ilaçlama nedir : sıvı böcek ilaçlama etkili bir yöntem olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir iki şekilde yapılır bunlardan bir tanesi kokulu ilaçlama zararlı haşerelerin çok görüldüğü mikrop barındıran yerlere püskürtme yöntemi ile uygulanan aynı zamanda ortama koku yayan ve solunma ile etkisini gösteren türdür uygulama yapıldığında ortamın 2 ila 4 saat kapalı kalması sağlanması bu süre bitiminden sonra da 2 saat kadar da ortamın havalandırılması sağlanması gerekir dikkat edilmesi gereken husus ise iyi havalandırma sağlanmaz ise insanlara ve evcil hayvana etki gösterebilir. Bir diğer ilaçlama türü olan kokusuz ilaçlama ise sıvı püskürtme yöntemi ile yapılır mücadelesi daha kolay böcek türleri için uygulanabilir temas yolu ile etki eder ve günlük yaşamı kısıtlamadığı için tercih sebebidir dikkat edilmesi gereken husus ise gıda maddeleri ile temasının önlenmesidir.

Jel böcek ilaçlama nedir : Bir enjektör yardımıyla uygulanan jel ilaçlama böcek ilaçlama yöntemleri içinde etkili bir yöntem olup uygulanacak yerde herhangi bir ön hazırlık gerektirmediği ve yutulmadığı sürece de insan sağlına zararı olmadığı için tercih sebebidir. Uzun süre etkili ve kendisine has böcekleri çeken bir yapısı olduğundan zararlı böcekler ile mücadele de kullanılan etkili bir ilaçlama şeklidir.

Ulv cihazı ile böcek ilaçlama nedir : Ulv (Ultra low volume ) cihazı kullanılarak püskürtme yöntemi ile uygulanan bu tip ilaçlama şekli ulaşılması zor böcek yuvaları 50 metreye kadar olan yüksek yerlere basınçlı soğuk püskürtme ile çok küçük damlacık halinde uygulanır tüm ortam ilaçlanabildiği için etkili bir yöntem olduğu için tercih sebebidir.Termal flog cihazı ile böcek ilaçlama nedir : Termal flog cihazı ile sıcak sisleme şeklinde yapılan ilaçlama türüdür. Sıcak ve basınçlı püskürtme ile ortamı ince bir sis tabakası haline getiren bu tip ilaçlama daha çok açık alanlarda etkilidir. Göl ve nehir kenarları bağ bahçe çevreleri ve çöplükler ve çevreye kötü koku yayan açık alanlarda kullanılan bu yöntem böcek ilaçlamada etkili bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımız olan Bayrampaşa ilaçlama başlıklı makalemizde Bayrampaşa ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...