İletişime Geçin: 0532 460 10 24

İş yeri ilaçlamada Önemli Unsurlar

İş yeri ilaçlamada Önemli Unsurlar

İlaçlama yapılırken bir çok etken ve ortam koşulu ele alınır. Genelde iş yerleri aynı sektör üzerinde veya aynı iş kolu üzerinde üretim veya iş gücü sağlandığında standart bir işyeri dizaynı ve ek olarak gerekli bölümler mevcuttur. Yani eğer işyeri için tuvalet, mutfak ve benzeri bölümler gerekliyse bu işin veya bu işle uğraşan diğer işveren ve çalışanlar içinde ortak bir koşuldur. Tabi ki işyeri denildiğinde çok geniş bir yelpazrye sahip bir alanda bahsettiğimiz ve bu işyerlerinin hem iç dizaynı hem içinde barındırdığı bölüm ve odalar çok çeşitlilik göstermektedir. Buda yapılacak olan ilaçlama faliyetlerinin şekillenmesine ve doğru uygulamaların yapılması için gerekli keşif ve izlenimler ilaclama personeli tarafından önceden yapılmalıdır.

Ilaçlama işyerinin dış ortamla olan alaka ve bağlantısından,müşteri veya işçi, çalışan giriş çıkışlarından zararlıları ve haşeereleri işyeri ortamına geçmesine neden olabilir. Bunun yanında işyeri içinde bulunan lavabo, tuvalet ve mutfak gibi bölümlerde haşere ve zararlıların kaynağı olabilir veya zararlı ve haşereleri işyeri ortamına çekmesinde diğer bir etken olabilir. Tabi bunlar her iş yeri için söylenemez ama haşere ve zararlılar söz konusu olduğunda her ihtimali göz önünde bulundurmakta fayda var.

Hatta işyeri ne tür bir ürün elde ediyor sorusuna verilecek cevapta haşerelerin bu işyerine hangi yollarla geçiş yaptığına cevap verebilir. Eğer üretimde gıda ve benzeri ürünler kullanılıyor veya üretiliyorsa buda zararlı ve haşereleri çalıştığımız işyeri ortamına girmesini teşvik edebilir. Daha öncede bahsettiğim gibi işyerleri oldukça çeşitlilik gösteren ortamlardır. Işyerini özellikleri ilaçlama olması durumunda bu aynı veya değişken özellikler göz ardı edilmemelidir.