İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Ülkemizde Böcek İlaçlanmasının Önemi

Ülkemizde Böcek İlaçlanmasının Önemi

Ülkemiz çok geniş sınırlara sahip olan ve her bir tarafı denizler ile çevrili olan özel bir konuma sahip bir yerdir. Bu kadar önemli bir jeopolitik özelliklere sahip olan ülkeme izde doğal güzelliklerin olması oldukça sevindiricidir. Çünkü doğal güzellikler insanların yaşamını güzelleştiren önemli faktörlerden biridir. Ayrıca doğal ortamlar birçok canlının barınmasına da vesile olmaktadır. Bu canlılar arasında böcekler ve bitkiler yer almaktadır. Böcek ve bitkilerin en doğal ortamı olan bu yerler maalesef yavaş yavaş yok edilmektedir. Yok, edilen bu doğal ortamlar zamanla burada barınan canlıların da yok olmasına ya da bu canlıların göç etmesine neden olmaktadır. Doğal ortamlarından ayrılmak zorunda olan böcek ve haşereler zamanla insanların bulundukları yerlere göç etmektedir. Çünkü insanların kendi elleri ile yok ettikleri doğal ortamlar bir gün gelecek onların da kendi ortamlarına huzursuzluk verecektir. Günümüz Türkiye’sinde de bu durum daha net görülmektedir. Birçok orman alanı talan edilerek satılmakta ya da bu yerlere kocaman beton yığınları dikilerek güzelim doğa katledilmiş durumdadır. Sonuçta bu yarattıkları olumsuzluk zamanla kendi sonunu getirmektedir.
Ülkemizde böceklerin bolca bulunması ile insanlar sorunlar yaşamaktadır. Çünkü her tür böcek kendine göre tehlikeli bir özelliğe sahiptir. İnsanların yerlerinden ettikleri böcekler zamanla gelip o insanların yaşadıkları yeri istila ederek evinde bulunan gıdalarını tüketmektedirler. Çünkü doğada kendilerine beslenecekleri alanlar azaldığı için mecburen her nerde bir yiyecek bulurlarsa oraya yönelip karınlarını doyurmaktadırlar. Ama insanlar bu duruma karşı sert tepki göstermektedirler. Çünkü böceklerin zararları çok büyük olabilmektedir. Bu nedenle bu canlıların böcek ilaçlama ile zararları aza indirgenip zamanla tamamen yok edilmek istenmektedir. Hayatımızı tehdit eden bu canlılara karşı yapılacak başka bir çare yoktur. Hastalık yaratan ve yayan bu böcek ve haşerelerin insan yaşamına karşı zararların azaltılması ile insanlar derin bir nefes almışlardır. Çünkü veba, tifo, tifüs, kolera gibi tehlikeli hastalıkların kaynakları olarak bu canlıları görebilmekteyiz. Bu nedenle ilaçlamanın ne kadar mühim bir işlem olduğunu daha iyi anlayabilmekteyiz.
Böcek ve haşere ilaçlama yöntemleri birden fazladır. Bu yöntemlerden biri olan kokulu ilaçlama, parazitlerin olduğu ortamlarda yapılarak iyi sonuçlar elde edilmek istenmektedir. Kokulu ilaçlama ile her tür böceğe uygun özellikte ilaçlar kullanılarak kısa zamanda böcek ve haşerelerin etkilenmesi sağlanmaktadır. Kokulu ilacın uygulaması yapıldıktan sonra birkaç saat o ortam havasız bırakılarak böceklerin iyice etkilenmesi sağlanır. Daha sonra bu ortam birkaç saat havalandırılarak detaylı bir temizlik yapılır. Ancak temizliği yaparken bazı kuytu yerlerin ıslak ve deterjanlı bezler ile silinmemesi gerekmektedir. Çünkü ilacın etkisinin buralardan gitmesi ile böcek ve haşerelerin etkilenmesi engellenmiş olabilir. Bundan dolayı bazı yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir.
Böcek ilaçlama yöntemleri arasında bulunan kokusuz ilaçlama herkesin evinde ve iş yerinde en çok yapmak istedikleri yöntemlerden biridir. Çünkü ilacın kokusu genelde herkesi çok rahatsız etmektedir. Bundan dolayı kokusuz böcek ilaçlama ön plana çıkmaktadır. Püskürtme yöntemi ile kullanılan kokusu ilaçlama yapılırken kimsenin o ortamdan ayrılmasına gerek yoktur. Sadece ortamda bulanan yiyecekler saklanmalı ya da ortamdan kaldırılması yeterli olmaktadır. Bu yöntem ile evinizi ya da işyerinizi kapatmanıza gerek kalmadan rahat bir şekilde ilaçlamanızı yapabilirsiniz. İlaçlama yöntemlerinden biri de sisleme yöntemi olarak bilinen bir çeşittir. Sisileme yöntemi genelde soğuk ve sıcak sisleme olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem ile daha çok alanda bulunan böcek ve haşere türüne karşı etkili bir yöntem olarak tespit edilmiştir

Bir önceki yazımız olan ilaçlama firması başlıklı makalemizde ilaç firması ve ilaçlama firması hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...