İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Bütün Böcek Türlerini ilaçlama Yöntemleri

Bütün Böcek Türlerini ilaçlama Yöntemleri

Dünyada yer alan böcek ve haşere çeşitlerinin varoluş nedenlerini dünyanın dengesini kurmaktır. Dünyanın bir uyum içinde yaratılması ve her canlı türünün bir görevinin olması nedeniyle ahenk içinde yaşamlarını görmekteyiz. Ancak dünyanın dengesinde oluşan bazı değişimler ile her şey değişmektedir. Birçok canlı türünün de genetiğinde farklı değişimler olmakta ve çevreye karşı saldırgan duruma geçmektedir. Bu yeryüzünde bütün canlıların yaşam döngüsü oldukça belirgindir. Her bir canlı beslenmek için farklı bir tür ile beslenir ve hayatını devam ettirir. Özellikle böceklerin ve haşerelerin dünyasında bu denge çok iyi kurulmuştur. Ancak günümüze gelene kadar birçok canlı türü bu ekolojik dengenin bozulmasından dolayı sorunlar yaşanmaktadır. Bozulan çevre dengesi içinde bizler de nasibimizi almaktayız. Hem doğadan faydalanamamaktayız hem de aşırı çoğalan böcek ve haşerenin istilasına uğramaktayız. Böcek ve haşerelerin hızlı bir çoğalma ve yayılma durumundan dolayı insanlar korkmaya başlamaktadırlar. Bütün böceklerin zararlı bir tarafının olmasından dolayı insanların korkularının nedenini daha iyi açıklamaktadır. Böcek ve haşere türleri zehirli olmalarından dolayı da ayrı bir sorundur. Bütün sorunların kaynağını oluşturan bazı böcek ve haşerelerin kaliteli böcek ilaçlama ile yok edilmesi toplum için çok yararlıdır.
Birçok böcek türü arasında yer alan güve de insanlara maddi ve manevi zarar veren türler arasındadır. Her tür sorun ile baş eden insanoğlu bu sorunla da kolayca baş edebilir. Ancak bunun için yapılması gereken şeyler vardır. En başta ilaçlama yapacağımız olan güvenin özelliklerini bilmek gerekir. Güve zararlı olan tırtıl böceğinin kanatlı olanıdır. Güveler diğer canlılar gibi kendi aralarında birden fazla çeşide ayrılırlar. Kimisi tahıl güvesi, kimisi giysileri yiyen güve, kimisi de odun güvesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu canlılar ne ile besleniyorlar ise o şekilde isim alırlar. Bu böcek ve haşere türü kelebeklere benzer. Canlılara konmayan bu haşere zararsız bir tür olarak görülür. Ancak işbaşında yakalandığında nasıl zararlı bir haşere türü olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Mesela; bir gün evinizde bulunan ahşap sandalye veya başka bir ahşap aracın üstüne konup bu araçları yerken görebilirsiniz. O güzelim eşyalar ufacık bir haşerenin saldırısı sonucu delik deşik olmaktadır. Bunu gören kişi hemen bir uzmana başvurup en iyi güve ilacını alıp böcek ilaçlama yaptırmalıdır. Yoksa güve denen haşere evde ne kadar ahşap malzemem var ise hepsini kemirerek zarar verir.
Kelebeklere benzeyen güveler ancak belli özelliklerinden dolayı kelebeklerden ayrılırlar. Güve kanatları pullu bir şekildedir, kelebeğin kanatları ise pulsuz ve sade bir görünümdedir. Güvelerin renkleri mat ve pamuksu özelliğe sahiptir, kelebeğin rengi ise birçok renk karışımı ve çok canlıdır. Kelebeğin algılama düzeyi çok az gelişmiştir, güvenin algılama ve iletişim düzeyi çok gelişmiştir. Kelebeğin antenleri kalın ve az gelişmiş, güvenin antenleri ise çok ince ve hissetme olanağı çok yüksektir. Güveler genelde karanlık ortamlarda işini görürler. Buna göre böcek ilaçlama yapmak gerekir. Güveler eşeyli üreme ile çoğalıp yayılırlar. İyi şartları yakalayan bir güve yılda 4 – 5 defa üreyebilir. Çok kısa sürede de olgunlaşan bu canlılar insanları hemen rahatsız etmeye başlarlar. Güve çeşitlerinden olan tahıl güvesi depolarda bulunan bütün tahıl çeşitlerinden faydalanarak yaşamını sürdürür. Bu canlılar artıklarını ve dışkılarını bu tahılların üstüne bırakarak mikropların insanlara bulaşmasına neden olurlar. Bu güve türünü ilaçlarken mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çünkü tahılın yanlış ilaçlanmasından dolayı insanların sağlığını da tehlikeye atmış oluruz.

 

Bir önceki yazımız olan METKİM İLAÇLAMA ve BÖCEK İLAÇLAMA başlıklı makalemizde fare ilaçlama ve pire ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...