Bakanlıkta Doğal Mücadeleden Tarafa

Bakanlıkta Doğal Mücadeleden Tarafa

Evlerimizde ve diğer ortamlarda böcek ilaçlama işlemleri; karşımlar ile elde edilmektedir. Kimyasal karışım malzemeleri ile alanlara zararlıların gelmesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bazen bu uğraşlarda istenemeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Fakat açık alanlarda yapılan ilaçlama işlemleri ise kapalı alan ilaçlama işlemlerine göre zorluk teşkil etmektedir. Yaşam alanlarına yakın yerlerde yapılan açık alan ilaçlaması ise insan solunum sistemine direk etki etmektedir.

Doğal ilaçlama yöntemi olarak sürekli savunmuş olduğumuz düşünceler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tamamen doğal yollar ile hayata geçirilmiştir. Bakanlık açık alan böcek ilaçlama işlemlerini geçtiğimiz yıllarda son vermiştir. Uçakla ilaçlama yönteminin yasaklanması sonrasında Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde doğal denge olumsuz olarak etkilenmiştir. Biyolojik mücadele kapsamında Ajan ya da avcı böceklerin yetiştirilmesine geçilmiştir.

Ajan böcek yetiştiriciliğinde 2003 yılında 7700000 olan sayı hızla artarak 2013 yılında ise 19 milyona ulaşmıştır. Doğanın korunması amacı ile doğal ortama salınan savaşçılar zararlı olan böcekler ile beslenerek hayatlarına devam etmektedirler. Çiftçilerin ilaçlama giderlerini yüzde elli oranında düşüren bu böcekler doğada mücadeleye devam etmektedir.

Yaşam yerlerimizde ise avcı böceklerden faydalanmak şeklinde bir imkan söz konusu değildir. Bu nedenle alanlarda kullanılan ilaçlarında doğal olması gerekmektedir. Metkim ilaçlama firmasının yıllardır kullanmakta olduğu ilaçlarda, doğallık ilk sırada gelmektedir. Hava katmanlarına salınan gaz avcı böcekler şeklinde dengeyi koruyan diğer canlılara en küçük zarar vermez. Bunun yanında kullanıldıkları alanlarda kalıntıya yer kalamaz ve kokusu kısa sürede son bulmaktadır.

Scroll to Top
Mesaj Yaz
1
METKİM İLAÇLAMA
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?