Evde Fare Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Evde Fare Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Evde fare görülmesi birçok açıdan istenmeyen bir durumdur. Hem evdeki önemli eşyalara zarar veriyor olmaları hem de sağlık durumunu tehlikeye sokmaları nedeniyle ev içerisinde fare gezinmesine pek fazla müsaade edilmez. Müsaade edildiği, yani fare ilaçlamalarının yapılmadığı zamanlarda da çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu bakımdan evde fare görüldüğü zaman başvurulması gereken en uygun yol konuyla alakalı uzman destek almaktır.

Fare Özellikleri Nelerdir?

Farenin sahip olduğu yapıda en çok dikkat çekmeyi başaran yönü, diğer haşere türlerine nazaran daha zeki ve sosyal yaşam düzenine sahip bir haşere türü olmasıdır. Uygun gördükleri herhangi bir ortamı kendileri adına yaşam alanı olarak seçerler. Buda aile ve arkadaş grupları halinde yaşarlar. Dolayısıyla fare ilaçlama yapılırken yalnızca bir haşereye karşı değil, onlarcasına karşı mücadele edilmektedir. Her birine karşı dikkatli hareket etmek ve gereken önlemleri almak çok zordur. Bu bakımdan onları yakalamak ve bir mekandan uzaklaştırmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Hedeflenen başarının yakalanabilmesi için farelerin mevcut olan özellikleri düşünülerek hareket edilmelidir.

Farenin tek özelliği çok akıllı bir haşere olması değildir. Aynı zamanda vücut yapıları da çok dikkat çeker. Öncelikli olarak dişleri çok kemirgen ve keskindir. Ayrıca dayanıklıdır, kolay kolay kırılmaz ve yıpranmaz. Diyelim ki kırıldı birkaç gün içerisinde farenin dişi tekrardan çıkar. Ayrıca vücut özellikleride çok esnektir. Mesela kendi yapılarının boyutundan daha küçük olan noktalardan esneyerek girebilirler. Farenin vücut yapısı yılanlarda olduğu gibi sünmeye elverişlidir.

Fare Nasıl Yok Edilir

Evde fare sorunu ortadan kaldırmanın en uygun yolu istasyon yöntemleri kullanarak çalışmaktır. Kritik noktalara yerleştirilen tuzaklar ve zehirlerle birlikte ortam içerisinde fare etkinliğinin sona erdirilmesi beklenir. Bunun yanı sıra farelerin eve giriş çıkış noktalarına engeller koyulması ve gıda kaynaklarının yok edilmesi gibi önlemlerde alınır.Diğer bir fare için haşere ilaçlama yöntemi ise canlı yakalama kapanı kullanılarak yapılan uygulamadır.Bu yöntemde fare canlı yakalanır ve yakalanan farenin fiziksel olarak dışarı atılması gerekmektedir.Garantili böcek ilaçlama yapılması isteniyor ise özellikle istanbul böcek ilaçlama olarak gelen kişilerin profesyonel olması en temel kuraldır.Fare için mücadele işlemi kokusuz ilaçlama ile yapılan sıvı işlem değildir.

Scroll to Top
Mesaj Yaz
1
METKİM İLAÇLAMA
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?