Keneler nerelerde risk oluşturur ?

Keneler nerelerde risk oluşturur ?

Kenelerin ülkemizde her geçen gün yayılması ve ölümlerle sonuçlanması ile yaz aylarının gündemi olup vatandaşın paniğe kapılmasına yol açmıştır. Kenelerin varlığını ve doğanın bir parçası olduğunu inkar edemeyeceğimizden yapmamız gereken keneler hakkında bilinçlenmek, bu hususta bilgilenmek ve doğada kenelerle yaşama fikrine kendimizi alıştırmak gereklidir.
Bireysel olarak herkes kendi bölgesini koruma altına almak ve kene ısırık öncesi ve sonrası yapılacak hususlar konusunda bilinçlenmek zorundadır.

KIRIM KONGO HASTALIĞI VE KENE

Dünyayı kasıp kavuran kuş gribi paniğinin ardından başlayan kene kabusu; ölenlerin sayısının her geçen gün artmasıyla büyüyor.
Uzmanlarımız Sizin için Kırım Kongo Hastalığını Kene, ve Çözümleri konusunda araştırmalar yaptılar:
KENELER NEREDE BULUNUR, NASIL TANINIR?
Keneler, yabani yada evcil hayvanların üzerindeki doğal parazitlerdir. Ayrıca otlaklarda, çalılıklarda, yeşil alanlarda da serbest olarak bulunabilirler.
Oval şekilli, bej-kahverengi renkli, küçük, 6-8 bacaklı uçamayan sıçrayamayan canlılardır.
Yapıştığı canlının cildine yerleşerek kanı ile beslenir ve şişer. Bu esnada hastalığı bulaştırabilir. Yapışmış bir kene insandan insana atlamaz.
Cilde yerleşen kenenin çevresinde ertesi gün hafif kızarıklık başlar. Kenenin kan emmeye devam etmesi ile kene şişerek büyür.
KENE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
Keneler otlaklar, çalılıklar, ve kırsak alanlarda yaşar. Küçük oval şekildedir. 6-8 bacaklı uçamayan, sıçramayan hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek
beslenirler, bu şekilde hastalıkları insanlara bulaştırırlar.
HANGİ TÜRLERİ ÖLDÜRÜCÜ ?
Kırım Kongo Ateşi insanlara başlıca vektör olan Hyalomma cinsi kenelerle bulaşır. Günümüzde yaklaşık 850 tür kene vardır ve bunların 30 kadarı hastalığın bulaşmasında
rol oynar. Avrupa ve Güney Afrika arasında göç eden göçmen kuşlar üzerinde, vektör kene larvaları vardır. Bu göçmen kuşlar virüsün iki kıta arasında taşınmasına yol açar.
GÖÇMEN KUŞLAR ÜZERİNDEN AKLA GELEBİLECEK HER YERE KENELERİN DÖKÜLME İHTİMALİ VARDIR.

KİMLER RİSK ALTINDA ?
1- Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar
2- Veterinerler
3- Kasaplar
4- Sağlık Personeli
5- Yeşil alanlarda tedbirsiz kamp ve piknik yapanlar ve bu alanlarda çalışanlar

Scroll to Top
Mesaj Yaz
1
METKİM İLAÇLAMA
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?