İletişime Geçin: 0532 460 10 24
turkce dil ingilizce

Arılar Hayatımızı Riske Sokar Mı?

Arılar Hayatımızı Riske Sokar Mı?
Arı kanatlı bir yapıya sahip olan birçok türü insana zarar veren canlılardır. Fakat yararlı olanları da vardır. Bunlara bal arısı denir. Sıcak iklimlerde yaşayan bu arılar bulundukları ortamın iklim şartlarına ve beslenme şekillerine bağlı olarak değişik renkli olanları da mevcuttur. İnsanlara en çok zarar veren arılar ise yaban arısı ve eşek arısı türleridir.
Diğer bal arılarının ilaçlanarak öldürülmesi sakıncalıdır. Çünkü bu bal arıları işçi arı oldukları için bal yaparlar ve insanların maddi açıdan para kazanmalarını da sağlar. Fakat diğer arı türleri ise saldırgan oldukları için tek bir ısırmaları ile insanları ölüme kadar götüren sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Arılar besinlerini genellikle çiçeklerin öz sularından alırlar fakat bazen açıkta olan meyve suyu ya da meşrubat gibi içecek sebze ya da meyvelerin üzerine konarak buradan da ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Arılardan kurtulmak için mutlaka en güvenilir yol olan ilaçlama yöntemine başvurmak gerekir. Arılara genellikle uygulanan ilaç yöntemi ise püskürtme şeklinde uygulanan kokulu ilaçlamadır. Çünkü arılar uçan bir haşere olduğu için sıvı ilaçlama pek bir ise yaramayacaktır.
Arı ilaçlama işlemi içinde firmaların dikkat etmesi gereken bir diğer kural ise kullanılan ilacın arılar üzerinde etkili olan bir ilaç olmasına dikkat ediniz. Firmaların sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmasına ve ilaçların ruhsatlı kullanım belgesi olmasına da dikkat ediniz.